Kategoriler
Blog

Tanıdık Esnafı Tüketici Hakem Heyetine Şikayet Ettim

Bir esnafı Tüketici hakem heyetine şikayet etmek çoğumuz için bir tabu durumunda. Bu tabuyu yıkamadığımız için tanıdık esnaf bile bize yamuk yapıp haklarımızı gasp edebiliyor. Yazımda bu durumdan bahsedeceğim.

Adıyaman gibi küçük bir ilde yaşıyorsanız (küçük dediğime bakmayın 650 bin nüfusu var)  hakkınızı aramak çoğu zaman nafile bir çabadır. Çünkü, şikayet etmek istediğiniz kişiler çoğu zaman bir yerden tanıdık çıkıyor,  araya biri girip olay tatlıya bağlanıyor !  ve  insan şikayetten vazgeçiyor.  Vazgeçmesine vazgeçiyor insan ama esnaf terbiyesizliğinden ödün vermiyor. Durum böyle iken hani burama  kadar geldi derler ya aynen öyle oldu. Hemen olayı anlatalım.

Bir bebek bekliyoruz ve eşime uygun bir hamile kıyafeti için bir mağazaya girdik. Beğendiğimiz bir elbisenin ücretini ödedik ve eve gittik. Evde elbisenin bir kısmının dikişlerinin söküldüğünü fark ettiğimizde eşime “Ürünü iade et, başka elbise al derlerse kabul etme ” dedim. Bunu söylememe rağmen rağmen eşim kibarlık yapıp mağazadaki elemana iade edebilir miyiz demiş. Mağaza çalışanı da iade almıyoruz değişim yapıyoruz demiş. Bunun üzerine eşim başka bir ürün alıp eve geldi.

Eşim eve gelince durumu anlattı ve ben çok sinirlendim. Ayıplı ürünü iade almayıp değiştirmeye zorlaması benim çok sinirlendirdi. Mağazanın telefonunu internetten buldum ve aradım ancak telefon numaraları değişmiş. Direk tüketici hakem heyeti sitesine girip şikayetimi oluşturdum.

Şikayetten sonra mağazaya gidip kendilerini tüketici hakem heyetine şikayet ettğimi söyledim. Maliyeye de şikayet edeceğimi söyledim. Bunun üzerine çalışan(sanıyorum mağaza sahibinin kızı) gidip beraber şikayet edelim dedi. Böyle bir terbiyesizliği, pişkinliği başka yerde görmedim açıkçası.

Ürünün ayıplı olduğunu iade almak zorunda olduklarını ifade ettim ancak bana verilen cevap şu “Ablaya terziye götürelim dedim kabul etmedi” Bu cevap üzerine “Ben siz sıfır bir notebook aldınız ama çalışmıyor tamir edilmesini ister misiniz” diye sordum. Bana söylediği şeye bakar mısınız “Notebook 2 bin TL bu elbise 50 TL” Şaka gibi değil mi?

Sonrasında 50 TL başımızın gözümüzün sadakası olsun diyerek iade almayı kabul etti. Adıyamanlı esnafların hakkını arayan müşterilere dilenci gözüyle baktığı öğrenmiş olduk.

Tüketici Hakem Heyetinden mağazaya ihtar gitmesinden sonra mağaza sahibi babam ile görüşmüş. Benim şikayet ettiğimi söylemiş. Bunun üzerine annem ve babam neden şikayet ettiğimi sordu. Durumu anlattım ancak yine de şikayet edilmemesi gerektiğini tanıdık olduğunu söyledi. Hatta annem bir daha şikayet edersen evlatlıktan bile reddederim dedi. Doğrusu babamın oğlu bile olsa şikayet ederdim…

Sonuç olarak firma sahibi beni aradı. Böyle bir olaydan haberim yok. Normalde iade alıyoruz, değiştiriyoruz dedi. Tabi ben inanmadım orası ayrı mesele. Bir de bana akıl vermeye çalışıyor git şikayetini çek… Sonuç olarak iadeyi kabul ettikleri için şikayetimi geri çektim ancak artık Adıyaman esnafından mümkün mertebe alış-veriş yapmayacağım. Sanal ortamdaki mağazalar dururken Adıyaman esnafından alış-veriş yapılır mı?

Son olarak mağazanın tüketici hakem heyetine yazdığı cevabı ekleyeyim.

Tüketici hakem heyetine şikayet

“Tanıdık Esnafı Tüketici Hakem Heyetine Şikayet Ettim” için 5 yanıt

Bunu Lenovo Türkiye için yapmayı düşünüyorum. Perşembe gününden beri beni “en kısa sürede size döneceğiz” diye oyalıyorlar. Alt tarafı bir ekran kablosu değişimi yapacaklar. 18 gündür yurtdışından kablonun gelmesini bekliyorum.

20 İş günü içerisinde sorununun çözülmesi lazım. Yoksa para iadesi yapmaları lazım.

İnternetten tüketici hakem heyeti şikayeti oluşturabiliyor muyuz? Sizinki yine iyiymiş benim kıyafet aldığım mağaza iade ve değişim yok diye tabela aşmış.

Taxi kokoreç ciye müşteri olarak gitim yemeğimi yedim yemegimi yerken içinden kokoreç dogradıgı plastik tahta parçaları cıktı bi zahmet gelip kontorol ederseniz sevinirim vs dukanı pislik içinde leş lütfen sizden ricam gelip kontorol ediniz tşk ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir